św. Marka Ewangelisty - święto

(115. dzień roku)

Witamy na stronie Parafii Rzymskokatolickiej

p.w. św. Hieronima w Bytomiu Odrzańskim

Dekret określający warunki oraz miejsca

zyskania odpustu zupełnego

w Roku Życia Konsekrowanego

Na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej z dnia 23 listopada 2014 r., dotyczącego odpustu zupełnego z racji Roku Życia Konsekrowanego, wskazuję następujące świątynie w diecezji, w których przez cały okres trwania Roku Życia Konsekrowanego można uzyskać odpust zupełny:

-        kościół katedralny pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wlkp.,

-        kościół konkatedralny pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze,

-        Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie,

-        Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie,

-        Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu,

-        Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Otyniu,

-        Sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu,

-        kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku (Kanonicy Regularni Zgromadzenia Najświętszego Zbawiciela Laterańskiego),

-        kościół pw. św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki w Gorzowie Wlkp. (Zakon Franciszkański Braci Mniejszych Kapucynów),

-        kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Lubrzy (Towarzystwo Salezjańskie św. Jana Bosko),

-        kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski w Słubicach (Zgromadzenie Misji),

-        kaplica św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze (Zakon Franciszkański Braci Mniejszych Konwentualnych),

-        kościół pw. NSPJ w Iłowej (Zgromadzenie Misji),

-        kościół pw św. Antoniego w Nowej Soli (Zakon Franciszkański Braci Mniejszych Kapucynów),

-        kościół pw. św. Klemensa Dworzaka w Głogowie (Zgromadzenie Najświętszego Zbawiciela),

-        kościół pw. św. Józefa we Wschowie (Zakon Franciszkański Braci Mniejszych),

-        kaplica Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego w Gorzowie Wlkp.

Zgodnie z dekretem Penitencjarii Apostolskiej, odpust można uzyskać poprzez uczestnictwo w diecezjalnych uroczystości i spotkaniach organizowanych z racji Roku Życia Konsekrowanego, a także przez pobożne nawiedzenie wyżej wymienionych miejsc świętych oraz publiczne odmówienie w nich Liturgii Godzin lub przynajmniej – przez odpowiedni okres czasu – pobożne rozważanie, zakończone Modlitwą Pańską, Wyznaniem wiary w jakiejkolwiek prawnej formule oraz pobożnymi wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny.

Zakonnicy i zakonnice, którzy z powodu choroby lub innych poważnych przyczyn nie są w stanie nawiedzić określonych dekretem miejsc, mogą także otrzymać odpust pod zwykłymi warunkami przez ich duchowe nawiedzenie lub ofiarowując swoje cierpienia przez Maryję Miłosiernemu Bogu, dołączywszy modlitwy jak powyżej.

Warunkiem uzyskania odpustu jest sakramentalna spowiedź lub trwanie w łasce uświęcającej i wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet lekkiego, przyjęcie Komunii św., modlitwa w intencjach podanych przez papieża oraz nawiedzenie jednego ze wskazanych miejsc świętych. Odpust można ofiarować za siebie lub za zmarłego, jeden raz w ciągu dnia.

Przypominam, że Rok Życia Konsekrowanego w diecezji zainaugurowany został 29 listopada br. w katedrze gorzowskiej. Uroczyste jego zamknięcie odbędzie się w Święto Ofiarowania Pańskiego 2 lutego 2016 r.

Zielona Góra, dnia 11 grudnia 2014 r.

Znak: B2-23/14

+ Stefan Regmunt